Anna Owczarz-Dadan

O ksiĄŻCE

ZaklĘcia Photoshopa.
Edycja zdjĘĆ. Wydanie II

„Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć” to książka, która została stworzona z myślą o osobach, które chcą się nauczyć edycji zdjęć przy użyciu programu Photoshop — zarówno tych, które znają już ten program, jak i tych dla których będzie to pierwsze spotkanie z tą aplikacją.
Pierwszy rozdział książki zawiera podstawy programu, po zapoznaniu się z którymi osoby nie znające go będą mogły się w nim sprawnie poruszać i lepiej zrozumieć czynności, które zostały opisane przy każdym z zagadnień omówionych w dalszej części książki. Nie jest on obowiązkowy dla osób, które znają już Photoshopa. Niemniej jednak zachęcam chociaż do przeglądnięcia tego rozdziału. Być może znajdziesz tutaj coś, czego jeszcze nie wiedziałeś.
Pozostałe rozdziały zawierają efekty oraz omówienie czynności edycyjnych, jakim możemy poddać zdjęcia, by poprawić ich wygląd lub stworzyć wybrany efekt. Zostały one podzielone na trzy części:

Pierwsza część zawiera wskazówki umożliwiające uporanie się z „wadami” zdjęć, które powstały na skutek niewłaściwych ustawień aparatu lub wynikające z jego ograniczeń. Znajdziesz tutaj wskazówki dotyczące korekcji barw, kadrowania, usuwania szumów, aberracji, zniekształceń, ekspozycji — poprzez takie czynności jak pozbywanie się ze zdjęć niechcianych obiektów lub przesuwanie wybranych obiektów w inne miejsce zdjęcia, podmiana tła, usuwanie odblasków ze szklanych powierzchni i wiele innych zagadnień, w tym cały rozdział poświęcony korekcji obrazów za pomocą filtra Camera Raw.

Druga część to efekty. Lista jest bardzo obszerna, zachęcam więc do zapoznania się ze spisem treści książki. Znajdziesz tutaj sposoby na stworzenie efektu małej głębi ostrości, cyfrowego bokehu, mgły, ulic mokrych od deszczu, promieni przebijających przez korony drzew. Dowiesz się, jak stworzyć chmury o dowolnych kształtach, zamienić fotografię w obraz namalowany farbami i wiele wiele innych ciekawych efektów. Tworząc książkę, dobierałam je tak, aby jak najwięcej osób znalazło w niej coś co może je zainteresować. Mam nadzieję, że mi się udało.

Trzecia część zawiera m.in. informacje, które pokażą Ci, jak łączyć obrazy, wyostrzać je, pracować z obrazami czarno-białymi, dodawać do nich własny podpis. Znajdziesz tutaj także obszerny rozdział o edycji wyglądu postaci. W sumie 39 dokładnie omówionych zagadnień poświęconych korekcji wyglądu.
Na końcu książki znajdziesz także tabelę skrótów klawiszowych, w której zamieściłam najczęściej stosowane (moim zdaniem) skróty przyspieszające pracę w programie. Wszystko po to, byś miał do nich szybki dostęp.


Jedną z zalet książki jest to, że nie musi być ona czytana „od deski do deski”. Dołożyłam wszelkich starań, abyś mógł zacząć z niej korzystać w dowolnym momencie, wybierając interesujące Cię zagadnienie. Każda czynność została opisana szczegółowo, tak byś na każdym etapie miał poczucie, że jestem tuż obok i podpowiadam, co zrobić. Dla osób, które znają już program, częste powtarzanie przeze mnie, jak wykonać jakąś czynność, może wydać się niepotrzebne, ale być może nawet w prostych czynnościach, które potrafisz wykonać „po swojemu”, odnajdziesz metodę, która wzbogaci Twój warsztat, pokaże Ci inny sposób rozwiązania „danego problemu” lub np. nauczysz się nowego skrótu klawiszowego, który usprawni pracę. Proszę więc o wyrozumiałość. Wynika to z tego, że chcę, aby osoba która nie zna programu, mogła otworzyć książkę w dowolnym miejscu i przeprowadzić edycję, postępując krok po kroku zgodnie z moimi instrukcjami.  

Serdecznie zachęcam do lektury. Książka została przygotowana na wersji CS6, ale mogą z niej z powodzeniem korzystać także osoby, które używają wersji CC programu Photoshop.


​​​


​​​

OKŁADKA

 


Rekomendowane wersje programu:
CS6, CC 

Recenzje Jakie ukazaŁY siĘ w mediach

"Książka nadwyraz przydatna i wartościowa, warta swojej ceny. Wydana bardzo starannie. Wiedza ułożona hronologicznie, przedstawiona rzeczowo i praktycznie. Opisane przykłady są czytelne, zrozumiałe, do ogarnięcia nawet przez tych, którzy dopiero przygodę z Photoshopem zaczynają. Ci którzy tę przygodę zaczęli już dawno mogą wzbogacić swoją wiedzę, nabrać doświadczenia a nawet zweryfikować swoją wiedzę. Aby osiagnąć oczekiwany wynik końcowy każdy stosuje inne techniki, innych używa funkcji. Anna Dadan pokazała jak tworzyć doskonałe prace używając wszystkich możliwych opcji. Autorka całą książkę oparła na Photoshopie CS6, czyli tej wersji, która jest juz dosyć bogata w dogodne i ułatwiające zycie funkcje. Nie znaczy to jednak, że uzywająć starszej wersji PS nie damy sobie rady. Wręcz odwotnie" - Iwona Sarnicka (Planeta Sztuki.pl)

Kliknij, aby przeczytać całą recenzję

" Czy polecam tą książkę? Zdecydowanie tak i to nie tylko dlatego, że jesteśmy jej patronem medialnym. W miarę czytania powoli staje się oczywiste, że autorka zna oprogramowanie o którym pisze naprawdę bardzo dobrze i co ważniejsze – bardzo chce dzielić się tą wiedzą. W różnych rozdziałach, poświęconych różnym metodom, zdarzają się wstawki odkrywające przed czytelnikiem funkcje i narzędzia, których znajomość może okazać się bardzo przydatna (...) Tematyka książki oraz sposób przedstawienia kolejnych zagadnień, przeprowadzany jest na ciekawych przykładach, które w bardzo prosty sposób można odnieść do własnych zdjęć (...) Wracając do samego odbioru książki – wszystkie funkcje i efekty opisane są bardzo dokładnie (...), wykonywane krok po kroku i w taki sam sposób ilustrowane. Podsumowując – książka „Zaklęcia Photoshopa. Edycja zdjęć. Wydanie II”, to bardzo dobra propozycja zarówno dla fotografików chcących lepiej retuszować swoje zdjęcia oraz grafików, którzy tworzą prace wymagające łączenia i modyfikowania różnych plików graficznych." —Aleksandra Woklska (Grafmag.pl)

Kliknij, aby przeczytać całą recenzję

"Książka doskonale opisuje krok po kroku jak dojść do pożądanego przez nas efektu, nawet jeżeli jesteśmy początkującymi użytkownikami Photoshopa, możemy dzięki tej publikacji stać się sprawnymi fotoedytorami, osobami, które będą potrafiły dokonać foto-montażu, retuszu zdjęcia czy też naprawić braki w fotografii" - Canvas Factory (http://canvasfactory.blogspot.com)

Kliknij, aby przeczytać całą recenzję

Recenzja poprzedniego wydania książki opublikowana w.PSD Magazyn

Kliknij obraz, aby powiększyć