Anna Owczarz-Dadan

Jak zmieniĆ kolor oczu w Photoshopie?

O wskazówki na ten temat jestem pytana ciągle i ciągle i ciągle :) To chyba jeden z popularniejszych tematów i zapytań kierowanych do wujka Google'a i no i rzecz jasna do mnie, skoro o tym piszę. . Zaraz pokażę jak to zrobić, ale w zamian zdradźcie mi proszę, w jakim celu zmieniacie kolor oczu na zdjęciach :-)

Metod tak na prawdę jest całe mnóstwo. Nie zależnie od tego, którą wybierzesz musisz na początek, albo zaznaczyć obszar, którego kolor chcesz zmienić, albo najpierw zmienić kolor, a później wskazać, którego obszaru ma dotyczyć.

Ja zwykle wybieram drugą metodę, bo wydaje mi się najszybsza. Tak więc po otwarciu zdjęcia, utwórz warstwę dopasowania Barwa/Nasycenie (rysunek 1).


Rysunek 1.

Do panelu Właściwości wczytane zostaną suwaki tego dopasowania. Zaznacz opcję Koloruj, a następnie za pomocą suwaka Barwa, wybierz nowy kolor dla oczu. Nie przejmuj się tym czy będzie idealny czy nie (rysunek 2). Po prostu ustal kolor: niebieski, zielony, brązowy, a jeśli tworzysz postać z sagi Twilight - czerwony. Szczegółami zajmiemy się później.


Rysunek 2.

W panelu znajduję się jeszcze dwa inne suwaki. Możesz za ich pomocą ustalić nasycenie nowego koloru lub/i jasność (rysunek 3).


Rysunek 3.

Gdy kolor jest już wybrany, upewnij się, że w panelu Warstwy aktywna jest maska dopasowania.  Użyj klawiszy Ctrl+I, aby ją odwrócić tzn. zamienić ją z białej w czarną (rysunek 4). Dzięki temu, efekt zmiany koloru zostanie chwilowo ukryty, a ty wywołasz go za chwilę tylko w obszarze oczu. Uaktywnij narzędzie Pędzel i jako kolor narzędzia ustaw biały. To biały będzie odkrywał efekt uzyskany za pomocą warstwy  dopasowania. Dopasuj rozmiar końcówki pędzla do rozmiaru tęczówki (klawisze [ lub ]) i pomaluj ją (tęczówkę). W miejscu przesuwania kursorem, odkrywany będzie nowo ustawiony kolor. Jeśli się pomylisz i "wyjedziesz" kursorem poza obszar tęczówki, , nie przejmuj się. Użyj klawisza X, aby zamienić miejscami kolor narzędzia i tła w Przyborniku, a następnie czarnym pędzlem zamaluj obszary, z których chcesz usunąć nowo wybrany kolor. Aby ponownie jako kolor narzędzia ustawić biały, naciśnij klawisz X.


Rysunek 4.

Jeśli kolor jest nie właściwy (nie pasuje do twarzy), albo zbyt intensywny, możesz go zmienić. Kliknij miniaturę warstwy dopasowania w panelu Warstwy, a do panelu Właściwości wczytane zostaną znane już suwaki. Zmień ich ustawienia i dopasuj kolor wg swoich oczekiwań (rysunek 5). Jeśli wciąż jest zbyt intensywny  i nie wygląda naturalnie, zmniejsz krycie warstwy dopasowania (rysunek 6).


Rysunek 5.


Rysunek 6.

 


Przed i po

 

Wykorzystywanie fragmentów lub całości tutoriali i zdjęć oraz umieszczanie ich na stronach bez zgody autorki oraz 
bez podania źródła, jest zabronione. ©Anna Owczarz-Dadan. Foto oryg. ©CanStockPhoto.