Anna Owczarz-Dadan

O ksiĄŻCE

Photoshop CC. Szkoła Efektu

To podręcznik do najnowszej wersji programu Photoshop CC. Na 700 stronach omówiłam zagadnienia, które pozwolą Ci tworzyć grafikę i edytować zdjęcia. Poza podstawami, które musi znać każda osoba chcąca pracować z tą aplikacją, znajdziesz tutaj informacje na temat metod zaznaczania, narzędzi służących do malowania, ale także sposobów ich wykorzystania  w celu tworzenie różnych efektów, takich jak rozpadający się obraz, rzęsy itp. Przykłady z książki znajdziesz w krótkiej prezentacji w górnej części strony. Możesz też zapoznać się z przykładowym rozdziałem i fotografiami z wnętrza książki — do czego gorąco zachęcam.

Czy wszystko, co znajdziesz w książce, nauczy Cię czegoś nowego? Nie. Nie wiem, czy istnieją takie książki.  Chyba, że jesteś osobą dopiero poznającą program i jeszcze nic na jego temat nie wiesz. Jeśli znasz już Photoshopa, zapewne wiele z rzeczy, które w niej zamieściłam, będziesz już wiedział, ale znajdziesz też wiele nowych, interesujących informacji, chociażby o nowych funkcjach, jakie pojawiły się w programie oraz o ich praktycznych zastosowaniach.

Niewątpliwą nowością w książce, poza dodaniem przeze mnie opisów nowych funkcji programu oraz omówienie na nowo zagadnień, które uległy zmianie w sposobie działania czy wyglądzie, jest nowy rozdział poświęcony kanałom, informacje o tym, jak działają polecenia takie jak Obliczenia  czy Zastosuj obraz, czym są kompozycje warstw, maski wektorowe, jak tworzyć mapy przemieszczeń i do czego je wykorzystać.
Poznasz  też nowy filtr Redukcja potrząśnięć oraz zobaczysz jak zmieniły się okna filtrów znanych z wcześniejszych wersji programu.
Dowiesz się także, jak wywoływać okno Camera Raw z poziomu panelu Warstwy i jak pracować z nowymi narzędziami dostępnymi w Camera Raw, jak powiększyć obraz bez utraty jego jakości dzięki nowym poleceniom z okna Rozmiar obrazu, jak usunąć ze zdjęcia rozmycie powstałe na skutek drgań, czy poruszenia aparatem oraz jak działają nowe polecenia, które zostały stworzone z myślą o osobach pracujących w Photosohopie z obiektami wektorowymi.  
​​​

OkŁadkaPhotoshop CC
Rekomendowane wersje programu:
CC


Dowiesz się, jak korzystać z narzędzi do malowania naśladujących prawdziwe pędzle malarskie. Dowiesz się też sporo na temat tworzenia tekstu, ścieżek, kształtów i automatyzacji pracy za pomocą opcji warunkowych.

Nauczę Cię, jak tworzyć szczegółowe zaznaczenia i jak szybko zaznaczyć obszary skóry, jak usuwać z obrazu wybrane obiekty lub je przesuwać w nowe miejsce, nie pozostawiając po tych operacjach śladu. Jak tworzyć własne pędzle i je zapisywać. Jak łączyć dwa zdjęcia o małej głębi ostrości w jedno w pełni ostre.  Jak tworzyć obrazy w czerni bieli i jak kolorować te czarno-białe.

Omawiając poszczególne zagadnienia, starałam się pokazać Ci ich praktyczne zastosowanie (to oczywiste i mniej oczywiste, np. czy wiesz, że pędzel o kształcie trawy można wykorzystać do utworzenia cyfrowych rzęs, a za pomocą jednego z suwaków okna Camera Raw błyskawicznie wygładzić skórę?), a nie jedynie suchy opis.

Przystępując do pracy nad książką, starałam się, aby nawet zagadnienia, które są tzw. podstawami pracy w programie, wzbogacić o ciekawe wskazówki, pomocne skróty klawiszowe itp., tak aby osoba znająca już program również znalazła w niej coś interesującego. Wszystkie zagadnienia starałam się opisać możliwie jak najprecyzyjniej, stosując język potoczny, tak aby osoba mało doświadczona mogła wszystko zrozumieć. Wszystko zostało opatrzone dużą ilością fotografii i zrzutów z ekranu. W książce znajdziesz także wiele wskazówek, dzięki którym mam nadzieję, że praca w programie będzie szybka i przyjemna.

Na końcu książki zamieściłam także tabelę z najczęściej stosowanymi – przeze mnie – skrótami klawiszowymi, które moim zdaniem powinieneś znać, aby sprawniej pracować w programie. Jeśli jesteś początkujący, nie martw się. Nie musisz się uczyć ich na pamięć od razu. Staraj się z nich korzystać, a z biegiem czasu stanie się to dla Ciebie czymś naturalnym.  

RECENZJE JAKIE UKAZAŁY SIĘ W MEDIACH

"Po zapoznaniu się z przewodnikiem po Photoshopie CC już wiem, dlaczego autorka otrzymała nagrodę Najlepsza z Najlepszych od wydawnictwa Helion. Omówić w sposób tak prosty i zrozumiały ten obszerny program to duża sztuka. Nie wiadomo przecież kto po niego sięgnie, osoba dopiero zaczynająca przygodę z programem czy zaawansowany retuszer, który będzie szukał rozwiązania konkretnego problemu. Każdy znajdzie odpowiedź na nurtujące go zagadnienie. Książki nie trzeba czytać "od deski do deski". Dzięki przejrzystej budowie i skorowidzowi czytelnik od razu może rozpocząć lekturę w wybranym miejscu. Autorka nie ogranicza się do omówienia poszczególnych części programu, ale dzieli się z odbiorcą przydatnymi wskazówkami. " - więcej
-Iwona Zielińska-Frołow, www.ateliora.pl

"Pho­to­shop CC PL. Szkoła efektu to przede wszystkim pozycja, która powinna znaleźć się pod ręką każdego początkującego grafika, foto­grafa etc. Jednakże nawet zawodowy fotograf czy retuszer nie powinien lekceważyć tej wiedzy zebranej w jednym miejscu i podanej w przystępny sposób, a okraszony wieloma przykładami. Siłą PhotoShop CC PL. Szkoła efektu jest jed­nak coś innego. Łatwość przekazu, szczegółowość opisu technik, przystępność i coś jeszcze… Autorka nie poprzestaje na nauce, zachęca nas do wykorzystania funkcji Photoshopa na inne spo­soby, sama przedstawiając na łamach swojej książki różne możliwości wykonania tych samych technik."- - więcej
-Paweł Ratajczak, www.pawelratajczak.pl