Anna Owczarz-Dadan

Photoshop. Kopozycje warstw cz.1
Tworzenie

Kompozycje warstw służą do przechowywania kilku wariantów tego samego projektu w jednym i tym samym pliku Photoshopa, dzięki czemu ułatwiają prezentację pracy klientom i pozwalają na szybkie wprowadzanie zmian w poszczególnych wersjach projektu. Kompozycje warstw to zespół cech wszystkich warstw tworzących dany dokument, takich jak krycie, położenie elementów, widoczność. Do zarządzania i zapisywania kompozycji warstw wykorzystujemy w programie panel Kompozycje warstw (Layer Comps).
Zanim rozpoczniesz wprowadzać zmiany w poszczególnych wersjach dokumentu dobrze jest utworzyć bazową kompozycję warstw stanowiącą filar i taką wersję dokumentu, do której zawsze można wrócić, by rozpocząć wszystko od nowa.


Aby utworzyć pierwszą kompozycję, w panelu Kompozycje warstw (Layer Comps) kliknij przycisk (ikona4), a gdy pojawi się okno w polu Nazwa (Name), nadaj nazwę tworzonej kompozycji. Teraz zaznacz te cechy, które chcesz zachować. Zazwyczaj zaznaczamy wszystkie. W polu Komentarz (Comment) możesz dodatkowo wprowadzić notatkę dla siebie lub klienta, opisującą kompozycję lub zawierającą uwagi itp. Notka ta będzie wyświetlana pod kompozycją w panelu Kompozycje warstw (Layer Comps) (rysunek 1). Kliknij przycisk OK, a kompozycja zostanie zapisana.


Rysunek 1. Tworzymy pierwszą kompozycję

Teraz możesz utworzyć kolejną wersję projektu i zapisać ją w postaci nowej kompozycji. W tym celu zmień wygląd projektu zgodnie ze swoimi potrzebami. I teraz taka uwaga: jeśli w nowej wersji projektu chcesz zmienić kolor jakiegoś elementu, wykadrować go, zmienić krycie jakiegoś elementu lub wypełnienie warstwy, powiel najpierw tę warstwę i przeprowadź te czynności na kopii — jednocześnie ukryj warstwę oryginalną. Zrób tak, gdyż nie każda operacja jest obsługiwana przez kompozycje warstw. Tak jest po prostu bezpieczniej. Poza tym, wczytując daną kompozycję do panelu, będziesz jednocześnie od razu wiedział, że widoczne warstwy są warstwami tworzącymi dany projekt, a niewidoczne tworzą pozostałe wersje projektu. Problematyczne operacje i takie, które z jakiegoś powodu nie zostały automatycznie zapisane w projekcie, dadzą o sobie znać w panelu Kompozycje warstw (Layer Comps). Jeśli takowe były użyte i nie zostały automatyczne zapisane, przy kompozycji pojawi się trójkąt ostrzegawczy. Aby je zatwierdzić, kliknij kompozycję, a potem przycisk Uaktualnij kompozycję warstw (Update Layer Comp).
Kiedy nowa kompozycja jest już gotowa, kliknij ponownie przycisk Utwórz nową kompozycję warstwy (Create New Layer Comp) (), określ w oknie wszystkie parametry kompozycji i kliknij OK. Czynności powtarzaj tyle razy, ile wersji projektu chcesz zapisać (rysunek 2).


Rysunek 2.Tworzymy kolejne kompozycje. Zaznaczone przyciski umożliwiają przełączanie się pomiędzy kompozycjami

No dobrze, ale jak oglądać wersje projektu? W dolnej części panelu Kompozycje warstw (Layer Comps) są dwa przyciski strzałek: jedna służy do przełączania się pomiędzy kompozycjami do przodu, druga — wstecz (rysunek 2).
Jeśli chcesz zmienić coś w istniejącej kompozycji, włącz ją w panelu Kompozycje warstw (Layer Comps) i wprowadź zmiany w projekcie, korzystając z panelu Warstwy (Layers). Pamiętaj, że jeśli chcesz wprowadzać zmiany polegające na zmianie kolorystyki czy np. krycia, lepiej utworzyć kopię warstwy z danym elementem, ukryć oryginał i dopiero wtedy, na kopii przeprowadzić modyfikację. Oto prosty przykład ze zmianą koloru czcionki. Postanowiłam zmienić kolor czcionki napisu w nagłówku (rysunek 3). Gdybym to zrobiła bez tworzenia kopii tej warstwy i ukrycia oryginału, kolor czcionki zostałby zmieniony także w pozostałych kompozycjach warstw, bo przecież zmiana byłaby wprowadzona na jednej, tej samej warstwie. Dlatego utworzyłam kopię i to na niej zmieniłam kolor, zachowując nienaruszony wygląd czcionek w pozostałych kompozycjach. Kiedy skończysz, naciśnij przycisk Uaktualnij kompozycję warstw (Update), aby zaktualizować kompozycję.

Rysunek 3. Wprowadzamy zmiany w wybranej kompozycji warstw i aktualizujemy ją


Wskazówka
Istniejącą kompozycję możesz także powielić lub usunąć. Kliknij ją po prostu prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Powiel kompozycję warstw (Duplicate Layer Comp) lub Usuń kompozycję warstw (Delete Layer Comp). Aby usunąć kompozycję, możesz ją po prostu zaznaczyć i nacisnąć klawisz Delete lub kliknąć ikonę kosza.

Więcej porad i tego typu zagadnień znajdziesz w książce Photoshop CC. Szkoła efektu.

 

 

Wykorzystywanie fragmentów lub całości tutoriali i zdjęć oraz umieszczanie ich na stronach bez zgody autorki/wydawnictwa 
Helon oraz bez podania źródła, jest zabronione. Foto oryg. ©Dreamstime.